kimuu

Under lördagen ägde finalerna rum för det första världsmästerskapet i amatör-MMA, där fyra svenskar hade chans att kamma hem guld. Det gick dessvärre hela vägen för de fyra svenska finalisterna som alla fick nöja sig med silver.

Nedan kan ni se de fem svenska medaljörerna och under det finner ni resultaten från alla finalmatcher:

Brons: Alexander Pärleros
Silver: Joel Moya, Jimmie Jensen, Gabriella Ringblom och Jill Holmström

Flugvikt, herrar
Kristian Lindström Skogmo (Norge) Vs. Carlos Hernandez (USA)
Vinnare: Carlos Hernandez (USA) domslut (3-0)

Guld: Carlos Hernandez (USA)
Silver: Kristian Lindström Skogmo (Norge)
Brons: Saku Ronkainen (Finland) & Borisov Petko (Italien)

Bantamvikt, herrar
Jose Torres (USA) Vs. Bohdan Holovatyi (Ukraina)
Vinnare: Jose Torres (USA) domslut (3-0)

Guld: Jose Torres (USA)
Silver: Bohdan Holovatyi (Ukraina)
Brons: Carl Burton (UK) & Liridon Ramani, (Belgium)

Stråvikt, damer
Rachelle Abou Abdallah (Libanon) Vs. Daniela Kortmann (Tyskland)
Vinnare: Daniela Kortmann (Tyskland) submission (Triangle choke) i rond 1

Guld: Daniela Kortmann (Tyskland)
Silver: Rachelle Abou Abdallah (Libanon)

Fjädervikt, herrar
Joel Moya (Sverige) Vs. Jari Illikainen (Finland)
Vinnare: Jari Illikainen (Finland) submission (Triangle choke) i rond 1

Guld: Jari Illikainen (Finland)
Silver: Joel Moya (Sverige)
Brons: Jordan Chester (UK) & Salvatore Liga (Belgien)

Lättvikt, herrar
Jose Mariscal (USA) Vs. Jimmie Jensen (Sweden)
Vinnare: Jose Mariscal (USA) submisison (Armbar) i rond 1

Guld: Jose Mariscal (USA)
Silver: Jimmie Jensen (Sweden)
Brons: Charlie Day (UK) & Guillaume Bletio (Frankrike)

Flugvikt, damer
Amanda Ribas (Brasilien) Vs. Gabriella Ringblom (Sverige)
Vinnare: Amanda Ribas (Brasilien) domslut (3-0)

Guld: Amanda Ribas (Brasilien)
Silver: Gabriella Ringblom (Sverige)
Brons: Micol Di Segni (Italien)

Weltervikt, herrar
Aleksi Nurminen (Finland) Vs. Josh Stacey McManus (UK)
Vinnare: Aleksi Nurminen (Finland) submission (Guilotine) rond 1

Guld: Aleksi Nurminen (Finland)
Silver: Josh Stacey McManus (UK)
Brons: Joachim Tollefsen (Norge) & Zach Fears (USA)

Mellanvikt, herrar
Gard Olve Sagen (Norge) Vs. Mikkel Kasper (Danmark)
Vinnare: Mikkel Kasper (Danmark) submission (triangle choke) rond 1

Guld: Mikkel Kasper (Danmark)
Silver: Gard Olve Sagen (Norge)
Brons: Raymond Gray (USA) & Daniel Cassell (UK)

Bantamvikt, damer
Aleksandra Milczarek (Polen) Vs. Sarah Jamilia (Danmark)
Vinnare:  Sarah Jamilia (Danmark) tko (slag) rond 1

Guld: Sarah Jamilia (Danmark)
Silver: Aleksandra Milczarek (Polen)
Brons:Lucrezia Ria (Italien) & Nicole Brown (USA)

Lätt tungvikt, herrar
Eivind D. S. Kjønsvik (Norge) Vs. Alessio Di Chirico (Italien)
Vinnare: Alessio Di Chirico (Italien) domslut (3-0)

Guld: Alessio Di Chirico (Italien)
Silver: Eivind D. S. Kjønsvik (Norge)
Brons: Aaron Wallace (Irland) & Karol Linowski (Polen)

Tungvikt, herrar
Guld: Hans Lackner (Österike)
Silver: Marcin Kalata (Poland)
Brons: Riini Apo (Nya Zealand) & Alexander Pärleros (Sweden)

Super Tungvikt, herrar
Wessel Mosterd (Sydafrika) Vs. Nicolo Bonati (Rumänien)
Vinnare: Wessel Mosterd (Sydafrika) tko (slag) rond 2

Guld: Wessel Mosterd (Sydafrika)
silver: Nicolo Bonati (Rumänien)
Brons: Leroy Johnson (Kanada)

Fjädervikt, damer
Amanda Lino (Sydafrika) Vs. Jill Holmström (Sverige)
Vinnare: Amanda Lino (Sydafrika) tko (slag) rond 1

Guld: Amanda Lino (Sydafrika)
Silver: Jill Holmström (Sverige)
Brons: Andrea Whitney (USA) & Florence Berthet (Frankrike)

DELA

LÄMNA ETT SVAR

Skriv kommentar!
Ange namn